21 Οκτωβρίου 2024, 21:47
16 C
Kavala

“Εντυπωσιακές διακρίσεις των Καβαλιωτών αθλητών στο Σπάρταθλον” δηλώνει ο προπονητής της Ιωάννης Τζανετάκης

Η ομάδα Σπάρταθλον κατήλθε στους αγώνες Αθήνας – Σπάρτης και τερμάτισαν όλοι οι αθλητές της! Ο προπονητής της κ. Ιωάννης Τζανετάκης σημείωσε πως οι αθλητές τους πέτυχαν μεγάλες διακρίσεις.

Πράγματι εντυπωσιακές ήταν οι διακρίσεις που πέτυχαν οι αθλητές του Καβαλιώτη προπονητή αντοχής και υπεραντοχής Γιάννη Τζανετάκη στο φετινό ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ, το οποίο αποτελεί έναν από τους δυσκολότερους αγώνες υπεραπόστασης παγκοσμίως. Το ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ ακολουθεί τα βήματα του Φειδιππίδη για 247 χιλιόμετρα στην διαδρομή Αθήνα – Σπάρτη και διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 28 και 29 Σεπτεμβρίου.

Σύμφωνα με τον κ. Τζανετάκη «πρόκειται για αγώνα που φέρνει αθλητές από όλο τον κόσμο. Εμείς είχαμε τρεις αθλητές και τερμάτισαν και οι τρεις ενώ συνήθως ένα ποσοστό 50% εγκαταλείπει τον αγώνα αν και οι αθλητές που επιλέγονται πληρούν κάποια συγκεκριμένα κριτήρια. Εμάς τερμάτισαν όλοι.

Συγκεκριμένα, η διεθνώς αναγνωρισμένη αθλήτρια της Tzanetakis Lab Γεωργία Jo Μαντά πέτυχε νέο εθνικό ρεκόρ διαδρομής γυναικών καταρρίπτοντας το προηγούμενο δικό της κατά 2 ώρες, με χρόνο 26:42΄:42΄΄!!!. Κέρδισε την 4η θέση της γενικής κατηγορίας.

Ο Καραγκιοζόπουλος Νίκος από το Μελισσοκομείο Καβάλας τερμάτισε με χρόνο 32:36΄:39΄΄ στην παρθενική του προσπάθεια και στην νεαρή ηλικία των μόλις 26 ετών. Σε αυτή την ηλικία των 26 ετών είναι ελάχιστοι οι αθλητές, κάτω από 5 που έχουν κατορθώσει να τερματίσουν τον αγώνα από το 1983 μέχρι σήμερα που διεξάγεται ο αγώνας αυτός. Με 4000 αθλητές στην εκκίνηση ο Νίκος έκανε ένα μεγάλο κατόρθωμα και έχει μέλλον εμπρός του. Περιμένουμε πολλά από αυτόν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι ένας από τους νεαρότερους αθλητές που έχουν κατορθώσει να τερματίσουν το Σπάρταθλον μεταξύ των περίπου 4.000 δρομέων που στάθηκαν στην γραμμή εκκίνησης από την πρώτη διοργάνωση του 1983».

ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ

Δεύτερος επιτυχής τερματισμός σε ισάριθμες προσπάθειες και για τον Δραμινό αθλητή Τσουμαρίδη Κωνσταντίνο με χρόνο 33:57΄:56΄΄. “Μόνο ο τερματισμός είναι πολύ μεγάλη επιτυχία.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους και ευχόμαστε ακόμη μεγαλύτερες διακρίσεις. Η ομάδα μας είναι δυνατή και αφορά αθλητές αντοχής και υπέρ αντοχής και έχουμε πετύχει πολύ μεγάλες διακρίσεις στο εξωτερικό και όχι μόνο στην Ελλάδα. Η Γεωργία έτρεξε το 2022 στην έρημο και βγήκε 2η με αγώνα στους 53 βαθμούς θερμοκρασία. Ο δυσκολότερος αγώνας στον κόσμο και στους 100 συμμετέχοντες με επιλογή κέρδισε τους 93 άνδρες. Σπουδαία υπόθεση. Ο Γιάννης κέρδισε αγώνα στο Ισραήλ με κολύμπι στην λίμνη Γεννησαρέτ και τρέξιμο, τρομερές επιτυχίες” τόνισε χαρακτηριστικά.