Πραγματοποίηθηκε την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου η ομιλία της ιστορικού κ. Μαρίας Ευθυμίου στο Καλογερικό της Θάσου με αφορμή την συμπλήρωση των 100 χρόνων από την Μικρασιατική τραγωδία στο Καλογερικό του Λιμένα.
![](https://nownews.gr/wp-content/uploads/2022/12/img_2870-1024x682.jpg)
Οι παρευρισκόμενοι είχαν την χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουν την εξαίρετη ιστορικό κα Μαρία Ευθυμίου με θέμα “Ο κόσμος, τα Βαλκάνια και η Ελλάδα στις παραμονές του Μικρασιατικού εγχειρήματος “.
Mεγάλη τιμή για το νησί μας.Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Θάσου Ο Γλαύκος ευχαριστεί όλους όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους.
![](https://nownews.gr/wp-content/uploads/2022/12/img_2871-1024x682.jpg)