![](https://nownews.gr/wp-content/uploads/2023/02/img_5872-1024x768.jpg)
Σχεδόν σε κάθε χωριό του Δήμου Παγγαίου, από τα παραθαλάσσια μέχρι τα ορεινά, γιορτάστηκε η έναρξη της Σαρακοστής, με πλήθος δράσεων και… πρωταγωνιστές τα νηστίσιμα εδέσματα, τον χαλβά και φυσικά το πέταγμα του χαρταετού στην Αλάνα της Νέας Ηρακλίτσας.
![](https://nownews.gr/wp-content/uploads/2023/02/img_5871-1024x768.jpg)
«Και τη φασολάδα μας ανακατέψαμε και τον χαλβά μας δοκιμάσαμε και το χαρταετό μας τον πετάξαμε! Παρόλο που ο Δήμος μας είχε πολλές εκδηλώσεις καταφέραμε και… διακτινιστήκαμε όπου προλάβαμε. Καλή Σαρακοστή», αναφέρει ο Δήμαρχος Παγγαίο, Φίλιππος Αναστασιάδης στο μήνυμά του.