Ένας αγώνας «διαφήμιση» στο κατάμεστο γήπεδο της Ιεράπετρας στην νότια Κρήτη, εκεί όπου ο ΟΦ Ιεράπετρας κέρδισε με 3-2 την Καβάλα στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Ο ΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στα πρώτα λεπτά  γύρισε το ματς στο ημίχρονο σε 1-2. Η Ιεράπετρα όμως στην επανάληψη έκανε την ανατροπή που έκρινε τον αγώνα, πετυχαίνοντας δυο γκολ σ` ένα πραγματικό σπουδαίο παιχνίδι.  Παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις που τελικά ο ΑΟΚ δέχτηκε την δεύτερη φετινή του ήττα.  Η πρώτη ήταν στον Ασπρόπυργο, πάλι εκτός έδρας.

ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παύλος Δερμιτζάκης παρέταξε την ενδεκάδα με τον Κουτσούμπα στη θέση του Στίκα στο κέντρο της άμυνας του ΑΟΚ. Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ αλλά η αντίδραση του ΑΟΚ ήταν άμεση στο Α` μέρος και κατάφερε να πετύχει δυο γκολ και να πάρει το προβάδισμα. Στη συνέχεια με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.   Η Ιεράπετρα πίεσε και ισοφάρισε με το καλημέρα του Β` μέρους.  Μετά το 2-2 έπεσε ο ρυθμός και από τις δυο ομάδες. Οι Κρητικοί ανέβηκαν από το 70` και μετά. Είχαν όπλο τις στημένες φάσεις.  Στο 79` πέτυχαν τη δική τους  ανατροπή για  το 3-2. Ο ΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη. Στο 15` το 1-0 για τον ΟΦ Ιεράπετρας με τον Παπαδόπουλο. Στο 21` ισοφαρίζει 1-1 ο Χαντί για τον ΑΟΚ. Στο 29` ο Βόσαλικ το 1-2  για τν Καβάλα.  Στο 48` το 2-2 με τον Αναστασόπουλο. Στο 79` ο Σέχου πλήγωσε την πρώην του ομάδα για το 3-2.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΟΦΙ (Ιωάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης, Μηνάς, Χιντζίδης, Σέχου, Τζελέπης, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας (65′ Μπάμπης), Κατσικοκέρης, Παπαδόπουλους (75′ Χρυσοφάκης), Αναστασόπουλος (86′ Μάγκας).

Καβάλα (Παύλος Δερμιτζάκης): Δημιζάς, Καζαντζίδης (82′ Μελισσόπουλος), Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ, Ορφανίδης, Μαϊδάνος (32′ Αρναούτογλου), Κουτσούμπας, Παπαδόπουλος (72′ Μαρκόπουλος), Χαντί.