Δυστυχώς η ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας αφού δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη έχοντας την τελευταία επίθεση στην κανονική διάρκεια του αγώνα, το πλήρωσε ακριβά στην παράταση όπου οι αντίπαλοι  την εκτέλεσαν  από τα 6.75 και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα… Η Energean Kavala BC  γνώρισε πικρή ήττα στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» το απόγευμα του Σαββάτου (16/3) από τον Ερμή Αγιάς με 85-92, με την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να λήγει 68-68.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σ’ ένα παιχνίδι όπου το άγχος και η αστοχία ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία της εικόνας της, η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ από το συγκρότημα της Θεσσαλίας που το οδηγούσε μαεστρικά ο αειθαλής 41χρονος Νέστωρας Κόμματος και «εκτελούσε» ο Λεωνίδας Τριανταφύλλου (ειδικά στην παράταση)! Με τον Χουχούμη, εκτός παιχνιδιού, ο Παπάς ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα μέσα στη διεκδίκηση της νίκης και ήταν αυτός που της έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ 4.17 πριν το τέλος με 3ποντο (63-61). Ο Ερμής όμως έβρισκε πάντα τον τρόπο να απαντάει έχοντας το εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (19/31). Η μεγάλη ευκαιρία για την κατάκτηση της νίκης χάθηκε στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα. Ενώ στο 1.45 βρέθηκε μπροστά με 68-64 με καλάθι και φάουλ του, πολύ καλού Προδρόμου, δύο διαδοχικά λάθη σε επίθεση και άμυνα, έδωσε το δικαίωμα στην Αγιά να φέρει τον παιχνίδι στα ίσα στα 58’’. Η τελευταία επίθεση έγινε από την Καβάλα έχοντας 18’’ στην διάθεση της με τον Μπουτερλεβίτσιους (που είναι φανερό ότι δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα στην ομάδα) να αστοχεί μέσα από την ρακέτα!

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Στην παράταση, ο Τριανταφύλλου με 3 τρίποντα και ο Τσιάμπαλης με 2, έδωσαν στην ουσία τη νίκη στην ομάδα τους, ρίχνοντας το ηθικό  τόσο των παικτών όσο και των φιλάθλων.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ – ΠΟΝΤΟΙ

Δεκάλεπτα: 7-18, 33-36, 51-55, 68-68, πρτ. 85-92

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 4, Χουχούμης 4, Καμάρας 7, Ναούμης 4, Προδρόμου 23, Κουμλέλης 4, Φλιάτης 3, Σκλήβας 9, Παπάς 20 (2), Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίτσιους 5 (1).

Ερμής Αγιάς (Λίβανος): Τσιαμπαλής 17 (3), Μηλιώνης, Τσιλούλης 23 (4), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 3 (1), Κόμματος 8 (1), Νταλός, Τριανταφύλλου 17 (3), Λάππας 4, Βρέττας 2, Τσούμας, Λόλας 12.

Η Διοίκηση  της ομάδος σε ανακοίνωση της τονίζει τα εξής:

«Μετά από έναν πολύ δυνατό αγώνα με μεγάλο βαθμολογικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες, ο Ερμής Αγιάς κέρδισε τελικά στην παράταση με 85-92(κανονική διάρκεια αγώνα 68-68). Ο Πρόεδρος και η Διοίκηση της ENERGEAN KAVALA BC συγχαίρουμε την ομάδα του Ερμή Αγιάς για την αγωνιστική τους παρουσία μέσα στο γήπεδο καθώς και για την εξαιρετική τους συμπεριφορά! Ευχόμαστε στον Ερμή Αγιάς καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στην επίτευξη του στόχου του!

Επίσης αισθανόμαστε την υποχρέωση να ευχαριστήσουμε τους διαιτητές του αγώνα κ. Παφίλη, κ. Ν. Τζιοπάνο και κ. Σιμιτόπουλο για την εξαιρετική και άψογη διαιτησία τους.

Τέλος ευχαριστούμε τον κόσμο μας, που για μία ακόμη φορά στάθηκε δυναμικά δίπλα στην ομάδα και τον καλούμε στο επόμενο παιχνίδι με τον Κόροιβο Αμαλιάδας το ερχόμενο Σάββατο 23/3 στις 17.00 στο Αλεξάνδρα Δήμογλου!

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!»

Προηγούμενο άρθροΜάκης Παπαδόπουλος: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΤΩΡΑ για τη γέφυρα στο Κάτω Νοσοκομείο
Επόμενο άρθροΜηχανική βλάβη του Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου “ΝΙΚΗΤΗΣ” και σύλληψη του Πλοιάρχου στη Θάσο