Ο Νέστος κέρδισε με 4-0 την Ένωση Άνθειας Αρίστεινου για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής και, σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Αετού, πάτησε στην κορυφή αφήνοντας την ομάδα του Οφρυνίου στην 2η θέση σε ισοβαθμία με τον Πανσερραϊκό.

Στο γήπεδο της Χρυσούπολης, ο Νέστος είχε πολύ αποδοτικό δεύτερο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε 4 τέρματα και έφτασε στο εύκολο τρίποντο, με 4-0. Το σκορ άνοιξε στο 53ο λεπτό ο Λίτσκας και στο 65 ο Κοβάτσης σκόραρε για το 2-0. Στο 78 ο Λίτσκας έκανε το 3-0 και στο 83 ο Γεωργιάδης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

OΑετός Οφρυνίου έμεινε στο 1-1 με την Δόξα Κάτω Καμήλας και μοιραία βρέθηκε στην 2η θέση της κατάταξης. Το παιχνίδι ήταν μέτριο χωρίς πολλές φάσεις. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 μπήκε ως αλλαγή ο Δουμάνης και οι γηπεδούχοι έκαναν άμεσα πιο αισθητή την παρουσία τους. Στο 58 ο Καραγιαννίδης έκανε το 1-0. Στο 81 χέρι στην περιοχή από τον Βουζουλίδη και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και παράλληλα την 2η κίτρινη κάρτα στο νεαρό άσο του Αετού. Στην εκτέλεση πήγε ο Μίνγκας που ισοφάρισε σε 1-1. Στο 87 ήταν η σειρά του Κάπατζη να αποβληθεί, με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι.

Ο Κεραυνός Πέρνης κατέκτησε το πολύτιμο «διπλό» στο τοπικό ντέρμπι με τη νεοφώτιστη Δόξα Θεολόγου στο γήπεδο του Λιμένα. Στο 26ο λεπτό ο Μπαντάνης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο 72 ο Μελισσόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 0-2.