Πολύ κοντά στη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα έφτασε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, αυτή τη φορά κόντρα στον ΓΣ Ελευθερούπολης, όμως ο Νίκος Λιακόπουλος ήταν ο λυτρωτής για το Διαγόρα και χάρισε τη νίκη. Επιβλητικοί Απόλλων Πάτρας και Δάφνη Δαφνίου κόντρα σε Αγρίνιο και Τρίτωνα αντίστοιχα. Εκτός έδρας νίκες για Καρδίτσα και Ανατόλια.

Εντυπωσιακά αποτελέσματα και κυρίως αγώνες έκρυβε η 8η αγων. της της Α2, με τον Γ.Σ. Ελευθερούπολης  να κυνηγά μία σπουδαία νίκη κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων, όμως ο Νίκος Λιακόπουλος είχε άλλη γνώμη χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη. Νίκη με ανατροπή για τον Ολυμπιακό που επικράτησε του κατά τα άλλα αξιόμαχου Κοροίβου. Την καλύτερη της εμφάνιση πραγματοποίησε η Δάφνη Δαφνίου που πέτυχε 100αρα στο κλειστό του Στρέφη κόντρα στον Τρίτωνα. Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε στην έδρα του ο Φίλιππος Βέροιας που επιβλήθηκε του Παγκρατίου. Εντυπωσιακός Απόλλωνας κόντρα στο Αγρίνιο. Μία ακόμα ήττα γνώρισε ο Αμύντας εντός έδρας, αυτή τη φορά κόντρα στην Καρδίτσα.

ΛΥΤΡΩΤΗΣ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ

Τι κι αν ο ΓΣ  Ελευθερούπολης  έφτασε μία ανάσα από μία πολύ σημαντική νίκη και ενώ είχε βρεθεί ακόμα και με +14 μπροστά στο σκορ, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων είχε το Νίκο Λιακόπουλο να δώσει τη λύση και να οδηγήσει την ομάδα του σε μία ακόμα νίκη, με την ομάδα του Αιγάλεω να επικρατεί με 81-77. Ο ΓΣΕ ήταν ανά διαστήματα εντυπωσιακός, έχοντας μόλις 7 λάθη και οδηγώντας τους φιλοξενούμενους σε 13, την ώρα που ο Δεληγεώργης έκανε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι. Το πρόβλημα για τον Διαγόρα ήταν κυρίως επιθετικό, με αποκορύφωμα το β’ δεκάλεπτο όταν και πέτυχε μόλις 11 πόντους, ενώ στα μέσα της γ’ περιόδου η διαφορά έφτασε στο +14 (54-40), με το παιχνίδι να φαντάζει σχεδόν χαμένο. Τότε ανέλαβε δράση ο Νίκος Λιακόπουλος, με τον έμπειρο γκαρντ να βοηθά στην αρχική μείωση του σκορ. Μέχρι σχεδόν το φινάλε του αγώνα η διαφορά είχε μειωθεί στους 3 (77-74) με σχεδόν 2′ λεπτά να απομένουν για το τέλος. Τότε, οι 7 σερί πόντοι του Λιακόπουλου, αλλά και η αποτελεσματική άμυνα έφεραν στο φινάλε το μεγάλο διπλό. Ο ηγέτης του Διαγόρα τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ

Τη 8η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας και αήττητο μέχρι στιγμής πανηγύρισε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος επιβλήθηκε του Ψυχικού με 79-74. Το παιχνίδι είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με το σκορ να ανοίγει και τον Τρικούπη να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (12-7), όμως το Ψυχικό ακολουθούσε σε αυτό το στυλ παιχνιδιού και έβρισκε λύσεις, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Παπαδιονυσίου και Σαχπατζίδης έδιναν σημαντικές λύσεις για τους γηπεδούχους στο β’ δεκάλεπτο, εκεί όπου για πρώτη φορά η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου βρέθηκε να έχει διψήφια διαφορά στο σκορ (42-29). Ένα σερί 6-0 από πλευρά φιλοξενούμενων επανέφερε την ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-41. Ο Τρικούπης επέβαλλε πλήρως το παιχνίδι του με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, εκεί όπου η άμυνα των γηπεδούχων έσφιξε, με αποτέλεσμα να αρχίσει να παγιώνεται στο +10.Το Ψυχικό δεν το έβαλε κάτω και στο τέλος πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή, μειώνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 3 (75-72) στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν και έστειλε το παιχνίδι στις βολές, όμως το λέι απ του Παπαδιονυσίου έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Ο έμπειρος φόργουορντ ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο κορυφαίος της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 24 πόντους και κατεβάζοντας 7 ριμπάουντ.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΝΤΕΞΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ Ο ΚΟΡΟΙΒΟΣ

Πολύ σημαντική νίκη με 77-66 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας του Κοροίβου των πολλών προβλημάτων, με τους «ερυθρόλευκους» να θέλουν να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση. Ο Κόροιβος ήταν αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις στο α’ δεκάλεπτο, παίζοντας εξαιρετικά και πετυχαίνοντας 31 πόντους, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά στο σκορ με +11. Η συνέχεια ήταν κακή για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν ξεπέρασαν τους 14 πόντους ανά δεκάλεπτο, μέχρι το φινάλε του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρεθεί μπροστά στο σκορ και σιγά σιγά να δημιουργεί διαφορά, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο δημιουργήθηκε πλέον διαφορά ασφαλείας, η οποία και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στη νίκη. Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Σάσα Ποκουσέφσκι, πετυχαίνοντας double double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ άλλους τόσους πόντους είχε ο Ανδρέας Πετρόπουλος.